Diecéze slavily Den mládeže

Vydání: 2013/13 Těším se na setkání v Brazílii!, 26.3.2013

 

Tisíce mladých lidí se v českých a moravských diecézích účastnily minulou sobotu Světového dne mládeže.

Katecheze, diskuse, workshopy i semináře na zajímavá témata doprovázela akci, jejímž mottem byla Ježíšova slova: „Jděte tedy, získejte za učedníky všechny národy.“ Jde o stejná slova, která zaštítí letošní Světové setkání mládeže v brazilském Riu de Janeiru s papežem Františkem.

Kromě ostravsko-opavské diecéze, která si Světový den mládeže připomněla již o týden dříve, se jej v sobotu účastnily všechny české i moravské diecéze. Zapojily se tak do akce, která na celém světě probíhá každý rok v sobotu před Květnou nedělí. Mladí lidé zde plní přání papeže Jana Pavla II., aby se každý rok setkávali v diecézích se svými biskupy. Častým námětem hovorů byla letos osobnost nově zvoleného papeže Františka.

Na nového římského biskupa byla zaměřena i katecheze brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho. Ten mimo jiné upozornil na mediální výstupy a spekulace lidí, kteří často církevní problematiku vůbec neznají. Volba Svatého otce dominovala též brněnské cyrilometodějské přednášce historika Jaroslava Šebka. „Všechny moje besedy v poslední době bez ohledu na téma sklouzly k papeži Františkovi. Cítím, jak lidi oslovuje, chtějí vědět víc nejen o dějinách, ale také o současnosti církve. Jsem rád, že to platí i o mládeži,“ říká k tomu Jaroslav Šebek.

NA VELEHRAD!

Kam jinam než na cyrilometodějský Velehrad mohly v sobotu směřovat kroky mladých lidí z olomoucké arcidiecéze? Celodenní program tu otevřela pěší pouť z pěti kilometrů vzdáleného Starého Města. Navzdory mrazivému počasí se na ni vydalo přes 1 700 mladých lidí. „Dokázali, že nejsou z cukru,“ ocenil jejich odhodlání Jan Pilař z olomouckého Centra pro mládež, které setkání uspořádalo.

Nadšení mladé účastníky ne-
opustilo ani na samotném Velehradě. „Přijel jsem, abych se potkal s kamarády, a taky jsem věděl, že to bude skvělá akce,“ řekl patnáctiletý Josef Kvapilík, který si z připraveného programu vybral divadelní scénku o kněžích vězněných za komunismu. Jiná účastnice, osmnáctiletá Monika Frgalová, se nechala inspirovat zase přednáškou o dobrovolnictví ve východní Evropě. „Představa vycestovat někam, kde životní podmínky nejsou úplně jednoduché, mě zaujala a nadchla,“ svěřila se dívka. Další součástí programu byla katecheze olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, který v ní mladé posluchače vyzval, aby hlásali Krista i svým nevěřícím kamarádům.

Přes 350 mladých lidí z pražské arcidiecéze využilo možnosti setkat se při této příležitosti s kardinálem Dominikem Dukou. Letos poprvé uspořádala arcidiecézní mládež společnou vigilii s Hnutím Pro život. Okolo 230 mladých lidí se pak zúčastnilo hlavního programu s biskupem Janem Baxantem v litoměřické diecézi. „Nemůžeme svědčit, vyprávět o Kristu, kdybychom se o něm sami nejprve něco nedozvěděli a neprohloubili k němu svůj vlastní vztah,“ připomněl mladým lidem biskup Jan Baxant.

V Plzni tradičně začínali setkání křížovou cestou centrem města. Na zahájení přišly na čtyři stovky mladých lidí. „Další program jsme podnikli trochu v novém. Hlavním hostem byl režisér Jiří Strach, který vyprávěl o víře beze strachu,“ prozrazuje šéf Diecézního centra pro mládež P. Krzysztof Dedek.

V královéhradecké diecézi zavítalo na setkání mládeže přes 800 lidí a podle Ludmily Horáčkové z Diecézního centra mládeže se organizátorům podařilo efektivním způsobem přiblížit motto letošního setkání. „Využili jsme k tomu multimediální projekci, jejíž součástí bylo zapojení publika,“ uvedla Ludmila Horáčková.

Mladí lidé nezaháleli ani v českobudějovické diecézi. Na Ktiši se jich sešlo 180. „Velká část z nich se zapojila i do příprav jako dobrovolníci, jen v kapelách bylo zhruba 60 lidí,“ uvedl P. Roman Dvořák, ředitel Diecézního centra mládeže. Letošní novinkou byly na Ktiši dopolední diskusní skupinky a z kultury byl pro mládež připraven muzikál Tarzan.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 42 15. – 21. října 2019

Svatovítské varhany poprvé zahrály

Nové svatovítské varhany se poprvé rozezněly. Nikoli pod klenbami pražské katedrály, ale v montážním sále dílny varhanáře Gerharda Grenzinga ve španělském El Papiolu…

celý článek


Když se sejdou následovníci Krista

Každou neděli se nad tisíci chrámů v Čechách, na Moravě i ve Slezsku rozezní zvony. Zvou ke společnému slavení mše svaté. Farnost se schází.

celý článek


Žijeme pro okamžik každého dne

Královéhradeckou diecézi koncem září navštívil indický arcibiskup PETER MACHADO z Bangalore. Mezi českými věřícími podle svých slov zažil vřelé přijetí a velký…

celý článek


Oslava každodenní svatosti

Minulou neděli se sbor světců rozrostl o pět nových jmen. Osobnosti jsou rozdílné – od kardinála a intelektuála přes řeholnici s mezinárodním věhlasem až po ženu,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay