Česko přijalo první irácké rodiny

Vydání: 2016/5 Česko přijalo první irácké rodiny, 26.1.2016, Autor: Alena Scheinostová

„Jsem tady, v bezpečí – ale moje srdce je v Iráku a tam se toužím jednou vrátit.“ Tak se uvedl Madžíd, otec jedné ze dvou uprchlických rodin, které minulý týden po roce průtahů konečně přistály na pražské Ruzyni.


Po uvítání v Praze míří první Iráčané do Okrouhlíku u Jihlavy. Snímek Aleš Masner

Prvních deset lidí – matky, otcové, skupinka malých dětí a babička – tvoří předvoj skupiny 153 iráckých křesťanů z různých církví, kterým do bezpečí v České republice pomáhá Nadační fond Generace 21 a kteří by se měli přistěhovat v nejbližších týdnech. „Podle našich možností a schopností bychom si tu rádi našli práci a naše děti se moc těší do školy, protože v Iráku do ní chodit nemohly,“ plánuje v solidní angličtině Madžíd, který ve své vlasti pracoval jako sociolog a překladatel. Zatím však Iráčany čeká několikatýdenní pobyt v zařízení Okrouhlík u Jihlavy a čtyřměsíční období, kdy budou bydlet v samostatných bytech v Jihlavě: během této lhůty by jim měl být přiznán azyl a měli by za pomoci Generace 21 a jejích spolupracovníků zvládnout základy češtiny a zorientovat se v novém prostředí. Pro další příchozí je podobná „startovací“ služba připravena v jiných větších městech republiky podle toho, kde jsou dostupné nezbytné integrační služby.

O přesídlení vybraných iráckých rodin, které musely vinou teroristického násilí a pronásledování uprchnout ze svých domovů v Ninivské pláni, usiluje Generace 21 už řadu měsíců. V prosinci česká vláda schválila jejich přijetí. „Dlouhé čekání bylo pro tyto lidi frustrující, ale konečně se věci daly do pohybu. Slavit však budeme, nejdříve až bude celá skupina v bezpečí naší země,“ okomentoval ředitel nadačního fondu Jan Talafant.

Na násilí a chaos na Blízkém východě doplácejí náboženské menšiny s křesťany v čele nejhůře. Všichni nově příchozí mají také osobní zkušenost s ohrožením a pronásledováním, ztratili přátele i blízké. „V Iráku a Sýrii se křesťané nikdy necítili zcela bezpečně, ze strany islámských radikálů jsou neustále cílem útoků a napadání. Muslimy milujeme, modlíme se za ně, s nimi není problém, ale ideologie islámu je riziková,“ vysvětlil Madžíd a vzápětí ujistil, že jeho rodina do Česka nepřichází „poškozovat naši kulturu“, ale těšit se z toho, že jim umožní žít ve svobodě a bezpečí. Připustil, že integrace bude mnohem snazší pro jeho malé děti než pro ně dospělé, právě dětem však chtěl podle svých slov dopřát klidnější a zajištěnější život s možností se vzdělávat, než jim nabízel uprchlický tábor.

Křesťanské je pomáhat

Na letiště přišli přistěhovalce uvítat kromě zástupců nadačního fondu, sympatizantů a zástupců médií někteří politici, zvláště z řad lidovců – ti, kdo se v celé kauze nejvíce angažovali. „Jsem nesmírně rád, že se Česká republika k iráckým běžencům takto přihlásila,“ vyjádřil se například senátor Zdeněk Papoušek. „Chceme-li se totiž ohánět křesťanskými hodnotami, musíme pomáhat lidem v nouzi, protože to je základ křesťanství.“ Jak se vyslovil po prosincovém vládním souhlasu s přesídlením vicepremiér Pavel Bělobrádek, česká vláda nyní bude pozorně sledovat, jak se celý projekt včetně integrace příchozích zdaří. Podle toho případně bude možné využít získané zkušenosti k další pomoci běžencům.

„Velmi nám záleží také na tom, aby se příchozí zapojili do našich křesťanských společenství,“ doplnil za Generaci 21 Dan Drápal. Pomoc a přátelství už Iráčanům prostřednictvím nadačního fondu nabídla řada českých křesťanů i celých farností a sborů. „Bude samozřejmě záležet především na rodinách samotných a jejich rozhodnutí, ale my bychom uvítali, kdyby celý projekt podtrhl myšlenku mezidenominační sounáležitosti, jež jej provází od počátku,“ připojil Drápal. Symbolicky to ukázala modlitba, kterou jako kazatel Křesťanského společenství příchozím požehnal přímo na letišti a k níž se alespoň okamžikem ticha připojili všichni přítomní.
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 4 22. – 28. ledna 2019

V Panamě jako doma

Stovky tisíc mladých z celého světa, biskupové, prezidenti a papež František se setkávají na Světovém dni mládeže v Panamě.

celý článek


Armáda má tři nové kaplany

Tři nové kaplany vyslaly církve minulý týden do služby v armádě. Jsou členy nekatolických církví. Slavnostního aktu se účastnily i celé jejich rodiny, včetně dětí.…

celý článek


Misie je velké dobrodružství

Když se její autobus objevil ve městě, vždycky vzbudil zájem. Britka MIRIAM SWAFFIELDOVÁ se totiž rozhodla pořídit si tento dopravní prostředek k evangelizaci, které se…

celý článek


Zachytit problémy včas

To dítě je najednou nějaké divné. Občas si stěžuje na spolužáky ve škole. Nechce se mu ráno vstávat. Bolí ho břicho nebo hlava. I známky má poslední dobou nějaké…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay