12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

'Biskupství není zakletý zámek'

27. 9. 2005

|
Tisk
|

Vydání: 2005/40 Křesťanská nakladatelství na Slovensku, 27.9.2005, Autor: Radek Gális

Českobudějovická diecéze zažila rušnou sobotu. V Hluboké nad Vltavou 24. září světili nové zvony, fotbalista Karel Poborský po 12 letech nastoupil za druholigové Dynamo a do jihočeské metropole se sjeli věřící i nevěřící na diecézní pouť u příležitosti 220. výročí založení místního biskupství.

Stovky poutníků a turistů přicházejí na mši svatou s biskupem Jiřím Paďourem, prohlížejí si výstavu k výročí biskupství ve Státním okresním archivu, zvědavě nahlížejí do biskupské kaple anebo si na dvorku Diecézní charity nakupují výrobky z chráněných dílen. „Byl jsem překvapený účastí kněží na dnešní slavnosti i tím, kolik lidí přišlo do klášterního kostela na prezentaci filmu o Světovém setkání mládeže v Kolíně nad Rýnem,“ svěřuje se P. Jaroslav Karas z Diecézního centra pro mládež v chodbě biskupství, vyzdobené pestrými panely a nástěnkami. „Je fajn, když lidé vidí, že biskupství není nějaký zakletý zámek, ale instituce, která napomáhá životu farářů i věřících ve farnostech.“  

MADONA V NEW YORKU

V chodbě s portréty biskupů rozmlouvá s návštěvníky také diecézní konzervátor Jiří Černý. „Biskupství se rozhodl založit Josef II. v roce 1783 a o dva roky později jej svou bulou zřídil papež Pius VI,“ vysvětluje přítomným. Diecéze zahrnovala území až ke Klatovům a Domažlicím, ale v roce 1993 se o část území podělila se vznikající plzeňskou diecézí. Rozlohou 12 500 km2 je větší než brněnská či královéhradecká diecéze a tvoří ji 361 farností. „V diecézi vlastní církev obrovské množství kulturního dědictví a asi 500 kostelů a větších kaplí,“ vypočítává Jiří Černý. „K nejcennějším movitým památkám patří Madona z Březnice, která je právě teď na výstavě v newyorském Metropolitním muzeu. Perlami každé diecéze jsou také její poutní místa, přičemž ta naše je v tomto směru územím velice bohatým,“ doplňuje Černý, mj. autor knih o poutních místech Českobudějovicka a jihozápadní Moravy. 

SLAVILA I CHARITA

Významné výročí si v sobotu připomínají také v českobudějovické Diecézní charitě. Na dvoře Charity mezi ovocnými stromky prodávají dobrovolníci výrobky klientů chráněných dílen českobudějovického stacionáře Domino, ale také dílen z Pacova, Vimperka a Tábora. „Dnes se tu na Charitě setkávají dobrá srdce s ovocem své dobroty,“ popisuje atmosféru prezident místní Diecézní charity P. Hugo Pitel a doplňuje: „Lidé se zároveň mohou přesvědčit, že všechny dary se dostanou k potřebným.“

POUTNÍK Z MNICHOVA

Na pouť do Českých Budějovic se vypravil také Stanislav Talián z Mnichova u Strakonic. „Přijelo nás vlakem asi dvacet,“ prozrazuje. „Zašel jsem na mši svatou, po které byla odhalená deska minulým biskupům diecéze. Pak jsem šel do archivu, na biskupství, na teologickou fakultu a nakonec na Charitu. Co mě překvapilo, byl veliký zájem lidí - všude jich je plno,“ uzavírá spokojeně Talián.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou