Biskupové se setkali v Praze

Vydání: 2004/5 Ďábel, 9.9.2004, Autor: čbk

PRAVIDELNÉ JEDNÁNÍ ČESKÉ BISKUPSKÉ KONFERENCE
Na svém 53. plenárním zasedání (21. - 22. 1.) se čeští a moravští biskupové věnovali mimo jiné plenárnímu sněmu, Charitě, přípravě Středoevropských katolických dnů či koncepci Katolického týdeníku.

Kromě čtrnácti diecézních, pomocných a emeritních biskupů, zástupců Konference vyšších představených mužských a ženských řeholí poprvé na zasedání zavítal také nově jmenovaný litoměřický biskup Pavel Posád.

"Poctivost a autentičnost duchovního života, otevřenost pro Boží tajemství a pravdivé předávání víry jsou předpokladem věrohodné služby církve v naší společnosti," uvedl v úvodní meditaci českobudějovický biskup Jiří Paďour.

Kardinál Miloslav Vlk, který je v rámci ČBK zodpovědný za veřejné záležitosti, rekapituloval svá předvánoční setkání s představiteli politického života, premiérem, prezidentem i hejtmany. "Korektní a partnerský dialog mezi státem a církvemi by měl být jednou z priorit při řešení dosud otevřených otázek ve vzájemných vztazích. Kooperační model nezávislosti a partnerské spolupráce se státem a společností zůstává i nadále cílovou představou katolické církve," uvedl po jednání mluvčí ČBK P. Daniel Herman.

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA
Na uvolněné místo generálního sekretáře Sdružení Česká katolická charita (ČKCH) jmenovala ČBK padesátiletého Jindřicha Suchánka, bývalého ředitele Arcidiecézní charity Olomouc. Biskupové se rovněž podrobně zabývali průběhem a výsledky letošní Tříkrálové sbírky. "Vyjádřili charitním pracovníkům i dobrovolníkům své poděkování a pověřují Charitu organizováním této sbírky i v dalších letech," doplnil P. Herman. Podporu získalo též rozhodnutí rady Sdružení ČKCH odeslat do Íránu, postiženého na sklonku loňského roku zemětřesením, příspěvek 15 tisíc amerických dolarů.

STŘEDOEVROPSKÉ KATOLICKÉ DNY
Biskupové se také věnovali přípravě Středoevropských katolických dnů. V rámci příprav se již konala i mezinárodní teologická sympozia a řada poutí. První fáze evropského setkání katolíků proběhla během minulého roku na národní úrovni ve všech zúčastněných zemích. Setkání samo vyvrcholí společnou poutí ve štýrském mariánském poutním místě Mariazell letos 22. a 23. května.

V popředí zájmu biskupů byly také liturgické záležitosti a příprava obnovených modliteb a textů některých obřadů, např. svatebních, v souladu s jejich novým vydáním ve Vatikánu.

"V rámci letošního Světového dne nemocných, který se pravidelně slaví 11. 2., vyzývá ČBK spolu s Českým velkopřevorstvím Maltézského řádu a Maltézskou pomocí, k jejichž prioritám patří péče o nemocné, aby se křesťané v Čechách i na Moravě zvláště v tento den modlili za nemocné a trpící a za ty, kdo o ně pečují a starají se i o jejich duchovní život," tlumočil přání biskupů P. Herman.

PLENÁRNÍ SNĚM
Během druhého dne zasedání byl jedním z projednávaných témat také Plenární sněm katolické církve v České republice. Sněmovní proces pokračuje v současné době v rámci osmi odborných komisí.

Biskupové se dále zabývali koncepcemi Katolického týdeníku a Perspektiv pro rok 2004, které schválili. Odsouhlasili rovněž nové znění stanov Českého katolického biblického díla, které usiluje především o šíření Písma svatého, podporuje vědeckou práci v biblických oborech a pořádá biblické kurzy, přednášky a výstavy.

PROJEKT SPOLEČNÉ ÚSILÍ
Speciálním tématem posledního zasedání byla bezpečnost silničního provozu a projekt ministerstva dopravy "Společné úsilí". Ten je zaměřen na ochranu lidských životů v dopravě. Na silnicích v České republice ztratí život ročně kolem 1300 lidí, což je v průměru o třetinu více než v ostatních evropských zemích. Bezpečnostní pásy u nás používá asi polovina řidičů a spolujezdců. Problémem stále zůstává požívání alkoholu před jízdou a bezohledné chování v silničním provozu. "Vzhledem k tomu, že se jedná o hodnotově orientované záležitosti, obrátili se pracovníci ministerstva dopravy na ČBK s žádostí o spolupráci při realizaci tohoto projektu," uzavřel P. Herman. Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 50 11. – 17. prosince 2018

Nuncius začal svou misi

Ve čtvrtek předal své pověřovací listiny prezidentu Zemanovi a hned další den se vydal mezi novináře i ze světských médií. Minulý pátek tak nový papežský velvyslanec,…

celý článek


Alžírští mučedníci propojili světy víry

Na devatenáct nových blahoslavených z pěti různých národů se může církev obracet od 8. prosince. V tento den papežský legát kardinál Becciu beatifikoval v severoalžírském…

celý článek


Je to, co vlastníme, vážně „naše“?

Jsme v pokušení zesvětšťovat advent i Vánoce a trávit je konzumně. Na druhou stranu vidíme bídu i v naší zemi – pracující za minimální mzdu nebo oběti exekucí. „Nerodí…

celý článek


DARUJTE KATOLICKÝ TÝDENÍK

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay