Babička Krista stále inspiruje

Vydání: 2018/30 Richard Rohr: nezahořknout, 24.7.2018, Autor: Václav Štaud

„Svaté Anně rád říkám Ježíšova babička,“ řekl nedávno v kázání na její svátek papež František, který často vzpomíná právě na svou babičku a na to, jak ho vedla k víře. „Dnešek je krásným dnem svátku babiček,“ doplnil.


Jméno Anna je u nás v trvalé oblibě. Od roku 1945, kdy byl počet Aniček, Andulek, Ančí a Aninek nejvyšší, mírně klesal asi do roku 1975, aby pak znovu rostl až na rekord v roce 2013, kdy se Anna dostala až na vrchol žebříčku. Stále se drží na třetím místě hned za Eliškou a Terezou. V roce 2016 tak rodiče pojmenovali 1 765 děvčátek. (Zobrazení sv. Anny a Jáchyma s dcerou Marií z brány citadely na středomořském ostrově Gozo.) Snímek autor


„Když jsem procházel kolem sousoší Anny a Marie, spatřil jsem něco krásného: svatá Anna nemá korunku, ale korunována je její dcera... Svatá Anna je žena, která připravila svoji dceru, aby se stala královnou, královnou nebe a země,“ pokračoval Svatý otec při mši sloužené ve svátek sv. Anny, patronky jihoitalského města Caserta.

„Svatá Anna možná slyšela svou dceru Marii pronášet slova Magnificatu: ‚Mocné sesadil z trůnu, ponížené povýšil, hladové nasytil dobrými věcmi‘ (Lk 1,51-53). Ať vám pomáhá hledat ten jediný poklad – Ježíše – a naučí vás objevovat měřítka Božího jednání. Bůh totiž převrací světské soudy, přichází na pomoc chudým a nepatrným a naplňuje dobrem pokorné, kteří mu svěřují svůj život. Mějte naději. Naděje neklame. Nenechte si ji ukrást,“ vzkázal tehdy papež obyvatelům pod Neapolí, které sužuje nezaměstnanost i mafiánský teror.

O svaté Anně hovořil také svatý Jan Pavel II. Například při návštěvě polského poutního místa Hora svaté Anny zdůraznil, že život rodičů Panny Marie je příkladem i pro náš každodenní rodinný i společenský život. A vyzval tehdy všechny rodiny, aby předávaly z pokolení do pokolení spolu s modlitbou i cenné dědictví křesťanského života.

„Svatí Jáchym a Anna jsou symbolem vícegenerační rodiny,“ navázal na papežovu myšlenku biskup polské diecéze Tarnów Andrzej Jeż, když sloužil před pěti lety poutní bohoslužbu v moravských Bořeticích. „V každém pokolení, stejně jako v době Jáchyma a Anny, se spojují dvě skutečnosti, jako dva zákony – Starý a Nový. Nové vyrůstá ze starého a čerpá z něj moudrost a zkušenosti. Každé odříznutí od tradicí předků je pozvolným usycháním nové generace,“ vysvětloval. A připomněl, že dnes to má rodina stále těžší. „Proto s velkým úsilím hlídejme svěřené dědictví. Snažme se ve svých domácnostech více přiblížit Bohu krásnými zvyky, jako je modlitba před jídlem, večerní rodinná modlitba, společná četba Písma, vzpomínka na zemřelé, účast na nedělní mši svaté. S vděčností myslím na všechny starší lidi, kteří po vzoru svatých Jáchyma a Anny spojují minulost se současností,“ zdůraznil polský biskup. V takových obrazech tedy vnímají svatou Annu naši duchovní pastýři.

Moudrá a vyrovnaná žena

Nějaký obraz nebo plastiku svaté Anny můžeme obdivovat v mnoha našich kostelích, ale i za hranicemi. Za patrně nejslavnější podobou Ježíšovy babičky musíme zamířit až do pařížského Louvru. Olejomalbu „Svatá rodina se svatou Annou“ vytvořil Leonardo da Vinci na samém počátku 16. století. Zobrazuje moudrou, vyrovnanou a stále ještě krásnou ženu, jak bdí nad dcerou Marií a dítětem Ježíšem. Ten si, chráněný matčinou rukou, hraje s beránkem, symbolem své budoucí spasitelské oběti. Dokonalá kompozice obrazu, výraz tváří a laskavá gesta tvoří nezapomenutelný dojem a právem bývá před tímto dílem v expozici italských mistrů vždy plno. Přestože odborníci považují obraz za nedokončený, získal rychle mimořádnou popularitu a ne náhodou Leonardo strávil závěr plodného života pod královskou ochranou právě ve Francii.

VÁCLAV ŠTAUD

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, TémaAktuální číslo 47 19. – 25. listopadu 2019

Svobodu musíme denně opatrovat

Slavnostní bohoslužba ve svatovítské katedrále v sobotu završila národní pouť a byla též vrcholem církevních oslav a poděkováním za 30 let svobody. Mši celebroval kardinál…

celý článek


Jsme svědky pravdy?

Právě v těchto dnech před třiceti lety prožívali lidé v Československu období velké naděje. Mottem této bouřlivé etapy moderní historie se stala věta, které se dnes…

celý článek


Dramata Jana Pavla II.

Historickou roli papeže Jana Pavla II. v návratu svobody do našeho regionu přiblížil v bazilice sv. Petra ve Vatikánu během národní pouti při mši svaté pomocný biskup pražský.

celý článek


Češi na audienci u papeže

Tisíce českých poutníků si na závěr římské části národní pouti při středeční audienci vyslechly povzbuzení papeže Františka, některé děti se navíc svezly papamobilem.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay