26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Ať křik po míru stoupá vysoko!

2. 9. 2013

|
Tisk
|

Proti ozbrojené intervenci v Sýrii protestovali minulý týden lidé po celém světě. Londýnské protesty (na snímku) přispěly k tomu, že Velká Británie od zásahu ustoupila. Foto ČTK

Vydání: 2013/36 Ať křik po míru stoupá vysoko!, 2.9.2013, Autor: Martin T. Zikmund

Pomozme společně nalézt mír pro Sýrii! Touto naléhavou výzvou se obrátil minulou neděli papež František na celé mezinárodní společenství. Věřící všech církví a náboženství pak vyzval, aby 7. září pojali jako den půstu a modliteb za tuto zemi.

„Dnes bych, drazí bratři a sestry, rád tlumočil křik, který vystupuje z každé části země, z každého lidu, z každého srdce, z jediné velké rodiny, kterou je lidstvo, a to s rostoucí úzkostí. Je to křik po míru!“ Těmito slovy otevřel papež František s pohnutím svou promluvu, v níž ostře odsoudil užití chemických zbraní. „Stále mi zůstávají v mysli a v srdci hrozné záběry z minulých dní! Existuje Boží soud a dějinný soud, kterému se naše skutky nebudou moci vyhnout!“ Přesto podle papeže není užití násilí tou správnou odpovědí, kterou je naopak setkání a dialog. „Veškerou svojí silou žádám strany konfliktu, aby naslouchaly hlasu vlastního svědomí, neuzavíraly se ve svých zájmech, nýbrž hleděly na druhého jako na bratra, nastoupily směle a rozhodně cestu setkání a vyjednávání a překonaly slepé protiklady.“

Mezinárodní společenství by mělo podle papeže podpořit urovnání konfliktu diplomatickými cestami, nikoli válkou. A věřící by se měli připojit modlitbou a půstem. Proto Svatý otec vyhlásil na 7. září pro celou církev den půstu a modlitby za mír v Sýrii, na Blízkém východě a na celém světě. „Křik po míru ať stoupá vysoko, aby dosáhnul k srdcím všech, a všichni ať složí zbraně a nechají se vést touhou po pokoji.“

Papežova výzva přišla v okamžiku, kdy Spojené státy a Francie stále zvažují bombardování vybraných cílů v Sýrii jako trest Asadovu režimu za použití chemických zbraní proti civilistům.

„Je snadné zahájit letecké útoky na Sýrii, ale obtížné ukončit válku a zabránit důsledkům, které by tyto útoky měly pro celý Blízký východ,“ vyjádřil se syrsko-pravoslavný arcibiskup Eusthathius Matta Roham, metropolita jazirahský a eufratský. Se zármutkem a zjevnými obavami o syrský národ dodal, že věřící v Sýrii i mimo ni se modlí za odvrácení tohoto útoku a za nastolení míru v celém regionu. „My všichni se modlíme, aby náš Pán Ježíš Kristus osvítil mysl lidí, kteří mají moc, a ti jednali v duchu spravedlnosti a pokoje pro dobro lidských bytostí,“ svěřil se.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou