Akce K: hlídali nás jako zločince

Vydání: 2015/17 Akce K: hlídali nás jako zločince, 21.4.2015, Autor: Tomáš Kutil Václav Štaud

Přepadení kláštera policejním komandem, probuzení a převoz na neznámé místo. Tuhle drsnou zkušenost zažilo během akce K přesně před 65 lety více než 1 780 řeholníků.
 
Po akci K byly v takzvané akci Ř odvezeny z klášterů i řeholní sestry. Byly internovány především v klášterech v Bohosudově, Broumově, Hejnicích a v Oseku a pracovaly v zemědělství či v lehkém průmyslu. Dalším z významných centralizačních míst byla Bílá Voda u Javorníka. Tato fotografie tam vznikla v roce 1952. Snímek ASCSC, Kroměříž
 
Co zažívali poté, co museli opustit své domovy? Byli odvezeni do takzvaných internačních klášterů a začali žít pod bedlivým dohledem bezpečnostních složek. „Internace, zvlášť pro starší bratry včetně našich profesorů, byla i tak velmi těžká, ponižující. Do cel určených pro dva natlačili někdy i osm lidí! Spali jsme na zemi, většina podmínek byla horší než ve vězení. V klášteře na Hoře Matky Boží, kde nás hlídali jako nejhorší zločince, jsem prožil půl roku. Potom jsme byli my mladší povoláni na vojnu k pomocným technickým praporům – PTP,“ vylíčil P. Jan Zemánek, první představený pražské provincie redemptoristů, který byl internován v Králíkách. Přestože stejně jako naprostá většina pamětníků akce K už nežije, pár jeho vzpomínek zůstalo zachováno.
 
Kapucín P. Martin Cyril Ptáček prožil během akce K těžké rozhodnutí. Právě ve chvíli přepadení brněnského kláštera se do něj teprve vracel z návštěvy rodičů. „Hemžilo se to tam uniformami milicionářů, kteří pod napřaženými zbraněmi nutili mé bratry k nastoupení na korby vozů. Bylo jasné, že to, čeho jsme se dlouho tiše báli, právě začalo. Tak jsem se otočil a rychle pryč! Mě nedostanou!“ vylíčil své zážitky. Poté usilovně přemýšlel, ke komu by se mohl uchýlit a zda vůbec může spolubratry opustit. „Uvědomil jsem si, že mezi mé povinnosti v klášteře patří celodenní péče o stařičkého těžko pohyblivého kněze. Kdo mu pomůže? Mám právo jej opustit v této bolestné chvíli? Kroky, které mě vracely ke klášteru, byly určitě nejtěžší v mém životě. A to jsem netušil, že během internace, kde mě budou nutit svařovat železo bez řádné ochrany očí, přijdu o jeden z nejcennějších Božích darů, o svůj zrak,“ přiblížil kněz, který zemřel v roce 1993.
 
Tvrdou zkušenost z internace popisuje i stařičký petrin P. Josef Xaver Kobza, který žije v kněžském domově v Českých Budějovicích. Komunisté jemu a ostatním mladým řeholníkům s posměchem vyčítali studium teologie. Jednoho dne ale přišli s tím, že pro ně otevřeli novou fakultu v Praze. „Řekli nám, že se na ni můžeme přihlásit. A kdo se nepřihlásí, ať si sbalí osobní věci, ale jen ty nejnutnější – při pochodu po Korejském poloostrově (kde se tehdy zrovna válčilo – pozn. red.) by nám vše ostatní překáželo,“ vystihuje metody komunistů P. Kobza. Řeholníci ale naštěstí věděli, že tahle fakulta by žádnou výhrou nebyla, a tak všichni odmítli. Nakonec skončili u PTP.
 
O tok informací mezi internovanými řeholníky se zasloužilo několik statečných lidí, mezi nimi například salesián P. Václav Filipec. Byl internován jen krátce a brzy propuštěn. Stal se pak spojkou mezi představenými, kteří byli internováni převážně v Želivě, a skupinami salesiánů, jež se tajně scházely na Ostravsku, Olomoucku, Brněnsku a v Praze, později na přehradě Klíčava u Zbečna. Často objížděl v různých konspiračních převlecích všechny skupiny, radil, povzbuzoval, organizoval, sháněl peníze pro spolubratry, aby mohli studovat, případně si zajistit bydlení. Vydával také časopis Cor Unum, kde byly směrnice a dopisy od představených. Zatčen kvůli tomu byl v roce 1957 a odsouzen k devíti letům vězení.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay