Aby má výpověď byla co nejpravdivější

Vydání: 2011/3 Jednota křesťanů, 12.1.2011, Autor: Jan Paulas

Tereziánským sálem Břevnovského kláštera v Praze zněly o víkendu spirituály, gospely a jiné zpěvy. Svým sólovým koncertem zde již tradičně ukončila vánoční čas Irena Budweiserová. Její jméno se ale v poslední době skloňovalo v médiích kvůli úplně jiné události. Vynikající zpěvačka po třiceti letech působení v legendárním Spirituál kvintetu z tohoto souboru odchází.

Hned na začátku rozhovoru se nemohu nezeptat: Co je důvodem vašeho odchodu ze Spirituál kvintetu?

Oficiální prohlášení pro ČTK je stále v platnosti – cituji: V souboru nastaly takové okolnosti, za kterých nebylo možné než odejít. Upřesnit mohu to, že jednou z okolností byla i výpověď daná mému manželovi a manažerovi souboru Pavlu Bártovi.

Vedle vystupování se Spirituál kvintetem jste měla vlastní koncerty a sólové desky už dříve. Vaše převážně autorské CD „Někdy si připadám jak pták“ bylo před lety nominováno na cenu Anděl v oblasti jazzu a blues. Budete se nyní projevovat více i autorsky?

Mohu prozradit, že už mám pár hezkých písniček i pro případné příští CD – u některých mám na svědomí hudbu, jinde text, jako tomu bylo dosud. Okolnosti, prostor, možnosti, lidé se neustále mění, doufám, že inspirace mne neopustí.

V neděli jste vystoupila v Břevnovském klášteře. Liší se nějak repertoár, který zpíváte v sakrálních prostorách a třeba v klubech?

Ano, liší. Pro sakrární prostory mám program složený jen ze spirituálů a gospelů a v klubech, divadlech či jiných prostorách pak hrajeme také civilní písně – třeba i autorské na pomezí blues-jazz-folku. Zvláštní kapitolou jsou pak adventní a vánoční koncerty, kde program tvoří nejen vánoční spirituály, ale i vánoční písně z různých koutů světa – Francie, Španělska, Anglie i Čech. Tady čerpám vlastně ze svého posledního CD „O Vánocích zpívám“ vydaného v roce 2008.

Zpívat spirituály a gospely sama je patrně něco jiného než v souboru. Je to obtížnější?

Pro mě to není vůbec obtížnější, je to naopak větší svoboda; samozřejmě sbor může být pro interpreta i velkou inspirací, stimulem a pro posluchače bezesporu velmi obohacující. Nebráním se tomu a v budoucnu určitě nějaký sbor využiji (třeba na CD). V každém případě plánuji i koncertní spolupráci s americkým zpěvákem L. A. Davisonem – což je myslím zajímavá konfrontace klasického pojetí této hudby a přece jen trochu odlišného našeho přístupu.

Jde vůbec po tolika letech zpívání spirituálů a gospelů najít v této oblasti ještě nějakou výzvu nebo něco nového?

Co se týče nových, resp. dosud nenatočených spirituálů, je u nás dost přebráno, hlavně i díky padesátileté existenci Spirituál kvintetu. Ale výzvou vždycky zůstane váš osobní pohled, vnitřní svět, vaše citlivost, vnímání. To všechno jsou skutečnosti, které mohou dotyčné písně znovu ukázat v jiném světle – nehledě na to, že obsahová stránka spirituálů je neustále aktuální a zásadní pro život každého člověka. Troufám si citovat svého kolegu, kontrabasistu, doktora Víta Fialu: „Nejde o to, přijít za každou cenu s něčím novým, ale o to, aby výpověď byla co nejpravdivější.“

S tím vstupujete i do nové situace, kdy se uzavřela jedna životní kapitola…

Možná se hodí v této souvislosti zmínit moje osobní krédo pro rok 20ll. Jsou to slova Abrahama Lincolna: „Nejsem povinen zvítězit, ale jsem povinen být opravdový. Nejsem povinen uspět, ale jsem povinen žít podle světla, které v sobě mám.“ To bych moc ráda. A přeji všem vašim čtenářům hodně zdraví, klidu, lásky i toho zmiňovaného světla.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Kultura, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 7 13. – 19. února 2018

Půst je cesta k sobě, Bohu i druhým

Čas odříkání a újmy je pouze jednou z podob čtyřicetidenního období, do něhož vstupujeme touto Popeleční středou. Půst však klade na křesťany mnohem větší nároky.…

celý článek


Putuji směrem k Domovu, píše Benedikt XVI.

O víkendu uplynulo pět let od rezignace papeže Benedikta XVI. Stalo se to poprvé po 600 letech. Nyní oznámil, že už je „na pouti k Domovu“.

celý článek


Uznán 70. zázrak z Lurd

Biskup Jacques Benoit-Gonnin ze severofrancouzské diecéze Beauvais vyhlásil, že církev uznává uzdravení řeholní sestry Bernadette Moriauové (79) za lurdský zázrak. Je v…

celý článek


Jak může vypadat dobrý půst?

Někteří lidé se nad otázkou v titulku příliš nezamýšlejí. Občas si něco odepřou, nejedí maso a jsou uchlácholeni zkušeností, že stejně tak, jako půst přišel, tak zase odejde…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay