12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Vatikánské archivy se otevřou

12. 3. 2019

|
Tisk
|

Papež František se rozhodl, že se za rok otevřou vatikánské archivy z období pontifikátu Pia XII. (1939–1958). Bude to zajímavé i pro církev v ČR.

Vydání: 2019/11 Vatikánské archivy se otevřou, 12.3.2019, Autor: Tereza Zavadilová


 
Stovky tisíc archiválií z let 1939–1958 zachycují zahraniční i vnitřní politiku Svatého stolce během nejhorších konfliktů 20. století – druhé světové války i první fáze studené války –, ale i osobnost rozporuplně vnímaného papeže Pia XII.
Čeští historici otevření archivů vítají. „Jistě tam budou zajímavé dokumenty i k období protektorátu, třetí republiky či období po roce 1948,“ uvedl pro KT církevní historik a teolog Marek Šmíd. „Zajímavá bude také reakce papeže na situaci po nástupu komunismu u nás, jednání s československými biskupy nebo postoj Vatikánu k odsunu Němců. Z badatelského hlediska rozhodně je na co se těšit,“ dodává historik Jaroslav Šebek.
Z pohledu světového dění se dozvíme více o papeži Piu XII., který „bývá veřejností neprávem považován za kontroverzní postavu moderních papežských dějin“, uvádí Šmíd. „Třebaže byl až do své smrti na konci 50. let přijímán všeobecně pozitivně, a to nejen katolíky, nýbrž i Židy, sovětská propaganda jeho význam od konce druhé světové války zpochybňovala. Příčinou byl pravděpodobně Piův antikomunismus i mocenské ambice východního bloku v době nastupující studené války,“ dodal Marek Šmíd.
Papeže Pia XII. nechvalně proslavila hra Rolfa Hochhutha Náměstek z roku 1963, která jej obvinila z nečinnosti během židovské genocidy a z kolaborace s nacisty. Drama ovšem, jak se později ukázalo, vzniklo na objednávku sovětské KGB, která chtěla antikomunistického papeže kompromitovat. Historici se dnes shodují na tom, že papež sice zachovával mlčení, ale činil tak v zájmu obětí nacismu, a nikoliv ze sympatií k diktatuře. Otevření archivů nyní umožní prozkoumat mimo vatikánskou diplomacii také věrouku Pia XII. „Zanechal po sobě významné učení reflektované v dokumentech Druhého vatikánského koncilu,“ uvádí pro Vatican News církevní historik Philippe Chenaux z Papežské lateránské univerzity a autor biografie Pia XII.
Nemít strach z dějin
„Církev nemá strach z dějin, naopak miluje je a chtěla by je milovat více a lépe!“ uvedl papež František při oznámení, že archivy budou zpřístupněny právě na 81. výročí zvolení Pia XII. „Vaše práce se děje v tichu, daleko od všeho hluku, pěstuje paměť. Můžeme ji přirovnat k pěstování majestátního stromu, jehož větve se tyčí k nebesům, ale kořeny jsou pevně ukotveny v zemi,“ ocenil Svatý otec minulý týden práci archivářů.
Prefekt Vatikánského archivu biskup Sergio Pagano k archiváliím dodal: „Věřím, že budou promlouvat k badatelům o téměř nadlidském díle křesťanského humanismu či diplomacii charity uprostřed bouřlivého shluku událostí, které jako by v polovině 20. století chtěly rozdrtit samotné vědomí lidské civilizace.“
Již emeritní papež Benedikt XVI. rozhodl roku 2006 o zpřístupnění fondů vatikánských archivů z let 1922–1939 (tedy pontifikátu Pia XI.) odborné veřejnosti. A už před 15 lety dal jeho předchůdce badatelům k dispozici velký fond Vatikánského informačního úřadu pro válečné vězně z let 1939–1947.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou