9.–15. dubna 2024
Aktuální
vydání
15
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Svíce prozářily Fatimu

16. 5. 2017

|
Tisk
|

Stoleté jubileum zjevení Panny Marie. Portugalsko je na nohou. Desetitisíce poutníků přicházejí pěšky do Fatimy po několika dnech chůze. Země zažívá kvůli pouti i příjezdu papeže největší bezpečnostní akci tohoto roku, a přitom na místě vládne mír, jaký je jinde ve světě spíše vzácný.

Vydání: 2017/20 Svíce prozářily Fatimu, 16.5.2017, Autor: Martin T. Zikmund



„Podle oficiálních statistik je tu půl milionu poutníků, ale jsem přesvědčena, že jich je ještě mnohem víc. Mnozí místní svědčí, že tu nikdy neviděli tolik lidí,“ telefonuje přímo z Fatimy do KT Hana Frančáková z Fatimského apoštolátu. A dodává: „Co mne samotnou překvapilo, je to, že i přes ohromné zástupy zde panuje dílem pokoj, klid, usebrání a dílem emoce, radost, veselí, ale také slzy. Vidím zde plakat i muže, také Svatého otce zachytily kamery se slzami dojetí v očích.“
„Je to velmi důležitá událost pro celý svět. Jubileum Fatimy, pouť s papežem Františkem a ještě svatořečení pasáčků – tři události v jedné, jak se dnes říká,“ uvedl ve Fatimě žilinský biskup Tomáš Galis pro TV Noe, která dění o víkendu přenášela.
První den Svatý otec po přivítání místním biskupem a starostou směřoval přímo ke kapličce Zjevení se sochou Panny Marie Fatimské, kde se v tichém rozjímání obrátil v modlitbě k Boží Matce. A to v těsné blízkosti tisícovky dětí, které se kolem kaple shromáždily. Spolu s papežem stál na tomto posvátném místě i rektor svatyně a nejstarší portugalský kněz, jemuž byly v době zjevení před 100 lety čtyři roky.
Zlatou růži pro Matku Boží
Papež František věnoval Panně Marii zlatou růži, která je výsadním darem papežů. Muzeum poutní svatyně, založené v roce 1955, uchovává další dva drahé květy – darované Pavlem VI. v roce 1964 a Benediktem XVI. v roce 2010. Nejcennějším muzejním exponátem je však zlatá koruna, kterou portugalské ženy vyjádřily dík Matce Boží za ušetření jejich země během druhé světové války. Koruna z více než jednoho kilogramu zlata, osázená 313 perlami a 2679 drahými kameny, v sobě skrývá i kulku vyňatou z těla Jana Pavla II., když na něj byl právě 13. května (1981) spáchán atentát a on zázračně přežil.
Všichni jsme poutníky s Marií
Na večerní modlitbu růžence, která začala až za tmy, přijel František papamobilem, ale po několika metrech nechal vůz zastavit a přešel celé náměstí pěšky, aby mohl žehnat přítomným, a zejména dětem. V kapli Zjevení pozdravil Marii dotykem dlaně její sochy a na počátku pobožnosti rozžehl od paškálu svoji svíci a světlo předal dál. Při obřadu požehnání svící pak zdůraznil, že všichni jsou poutníky k Marii a s Marií. „Objímám vás a svěřuji vás všechny Ježíši, zvláště ty, kteří toho nejvíce potřebují, jak nás Matka Boží naučila se modlit.“ A zmínil ty nejvíce potřebné v dnešním světě. To vše se dělo v předvečer jubilea, kdy při mši svaté Petrův nástupce svatořečil pasáčky Františka a Hyacintu Martovy.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou