26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Svatý otec v zemi růží

7. 5. 2019

|
Tisk
|

Papež František navštívil Bulharsko, „duchovní křižovatku“, kde jsou katolíci v menšině. Nejchudší zemi EU označil za „most mezi východní a jižní Evropou“ a „bránu otevřenou Blízkému východu“. Třetí den cesty je v plánu Severní Makedonie.

Vydání: 2019/19 Svatý otec v zemi růží, 7.5.2019, Autor: Tereza Zavadilová


Svatý otec v neděli 5. května v Sofii oslovil pravoslavného patriarchu Neofyta i metropolity a biskupy jejich velikonočním pozdravem: Christos voskrese! (Kristus vstal z mrtvých!) Jeho hostitelé odpověděli: Vuístinno voskrjesse! (Vpravdě vstal!)
V Bulharsku se křesťanství zakládá na cyrilometodějské tradici, i proto papež v promluvě připomněl tyto apoštoly Slovanů. „Rád tam půjdu pro víru křesťanskou. Ač jsem unaven a tělesně churav, půjdu tam s radostí,“ citoval Svatý otec ze životopisu sv. Cyrila a uvedl, že bratři kladli důraz na misijní poslání a společenství. „Jejich odvážný apoštolát zůstává pro všechny vzorem evangelizace. Jsou hlavními aktéry sjednocené Evropy a hlubokého míru mezi všemi obyvateli kontinentu a ukazují základy nového umění společného života v úctě k rozdílům, které jednotě nepřekážejí,“ zdůraznil papež podle Vatican News.
Svou cestou do země růží navázal na návštěvu Jana Pavla II. z roku 2002, ale i na desetiletý pobyt apoštolského legáta Angela Roncalliho. „Právě tady se pozdější papež Jan XXIII. naučil úctě k tradicím východní církve,“ připomněl František, který podle jeho známé encykliky Pacem in terris (O míru mezi národy) zvolil motto své cesty. Na Druhý vatikánský koncil, který Jan XXIII. svolal, vyslala zase Bulharská pravoslavná církev pozorovatele a od té doby míří do Vatikánu jejich delegace. Ze sedmi milionů obyvatel Bulharska tvoří pravoslavní 87 %, desetina obyvatel jsou muslimové a katolíci tvoří jen procento, tedy asi 68 tisíc. Protestantů je podobný počet.
Ačkoliv je v ekumenických vztazích patrný pokrok, bulharský patriarchát ještě před papežovou návštěvou uvedl, že „jakákoliv forma liturgické slavnosti je neakceptovatelná“, a zakázal též duchovním se s papežem setkat. Proto se jeho program měnil a namísto společné „tiché modlitby“ v katedrále sv. Alexandra Něvského se František na tomto místě úcty ke sv. Cyrilu a Metoději pomodlil soukromě. Rovněž z pondělní „modlitby za mír“ se stalo „setkání“.
Ještě v neděli papež sloužil na náměstí v centru Sofie mši svatou pro 12 tisíc věřících. „Cítíš-li, že stárneš zármutkem, záští, strachem, pochybami a selháními, Kristus bude přítomen, aby ti dal sílu a naději,“ citoval ze své nejnovější exhortace Christus vivit.
Více než dva miliony Bulharů odešly od pádu komunismu za prací do zahraničí, vesnice i města se vylidňují a populace stárne. Nyní země čelí příchodu migrantů, kteří prchají před válkami a bídou. V pondělí se papež setkal s 50 migranty v uprchlickém táboře Vraždebna poblíž Sofie, ale také – vůbec poprvé na svých cestách – podal první svaté přijímání 242 dětem ve městě Rakovski a večer se zúčastnil ekumenického setkání na Náměstí nezávislosti.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou