12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Papež František: Nenechte se odradit

2. 8. 2016

|
Tisk
|

„Františku, děkujeme ti,“ stojí na transparentu na jedné z bariér oddělujících sektory pro poutníky v krakovském Campu misericordiae. S tímto pocitem odjíždělo z letošního Světového dne mládeže (SDM) na dva a půl milionu lidí.

Vydání: 2016/32 Papež František: Nenechte se odradit, 2.8.2016, Autor: Alena Scheinostová


Rozlehlá pláň na okraji druhého největšího polského města je v obležení armády. Ne proto, že by ten obrovský zástup lidí s červenými, modrými a žlutými poutnickými batůžky byl nebezpečný. Naopak jde o naši bezpečnost, kvůli níž se mnozí poutníci báli do Krakova přijet. Během týdenního programu setkání zasáhla všechny zpráva o tom, že přímo v kostele byl islamisty zavražděn francouzský kněz. „Mějte odvahu, buďte silnější než zlo tím, že budete milovat všechny, dokonce i nepřátele,“ kázal však Svatý otec a dodal: „Budou se vám možná smát, protože věříte v tichou a pokornou sílu milosrdenství. Nebojte se a myslete na slova těchto dnů: Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství.“
Papež František tak z obrovského pódia, kde se v Campu slavila nedělní mše svatá, opakoval citát z Matoušova evangelia, jenž se stal refrénem hymny letošního SDM. Hlásají ho nápisy na poutnických šálách a dalších předmětech, připomíná jej Svatá brána, kterou papež a jeho doprovod prošli k vyvýšenému oltáři. Na oblouku brány stojí obraz milosrdného Krista, jak jej viděla svatá sestra Faustyna Kowalská z Krakova – ta byla spolu se sv. Janem Pavlem II., zakladatelem tradice SDM a někdejším krakovským arcibiskupem, patronkou setkání.
„Budou vás možná označovat za snílky, protože věříte v nové lidství, které odmítá nenávist mezi národy, nepovažuje hranice mezi státy za bariéry a své tradice uchovává bez nenávisti a egoismu. Nenechte se odradit: úsměvem a otevřenou náručí ohlašujete naději. Jste požehnáním pro jedinou lidskou rodinu, kterou tu tak krásně reprezentujete!“ pokračoval František v homilii, po jejímž zakončení se rozezněl dlouhý potlesk.
Podle vlajek i nápisů na identifikačních kartách lze vidět, že členové této lidské rodiny přijeli z celého světa: nechybí Afričané, křesťané z Blízkého východu, Ukrajinci, Korejci, Japonci nebo Arméni, Kanaďané, Brazilci ani evropské národy. Australané s sebou dokonce nosí maskota – klokana. „Kvůli papeži Františkovi jsme si udělali dvoutýdenní výlet do Evropy, který jsme spojili ještě s návštěvou Berlína a Prahy. Milujeme ho,“ svěřuje se Američanka Jennifer, která přicestovala s manželem a dvěma dcerami. Poutníci z Panamy jsou zase nejvíce vidět, když Svatý otec ohlásí jejich zemi jako hostitele příštího SDM v roce 2019.
Vzhledem k davům a velké vzdálenosti jednotlivých obrazovek je dnešní evangelium o malém Zacheovi, který vylezl na strom, aby aspoň něco viděl, aktuální i v praktické rovině. Ta duchovní je samozřejmě silnější a nelze přehlédnout dojetí některých, když František připomíná: „Když tě Ježíš žádá, aby směl vstoupit do tvého domu, jako to chtěl po Zacheovi, oslovuje tě jménem. Nás všechny volá jménem a tvoje jméno je pro něho cenné.“
„Je pro nás veliká čest, že jsme byli jako skauti osloveni s tím, že právě při SDM smíme pomáhat,“ řekl mi Michał, Polák, jeden ze skautů-harcerů, kteří v parádních krojích působili jako jedna z pořadatelských složek.
Hrdost Krakovanů, že právě jejich město hostí toto setkání, byla patrná po celý týden, kdy poutníkům ochotně pomáhali a radili, uvolňovali jim místa v dopravních prostředcích a zdálo se, že jim nevadí ani mohutná dopravní a bezpečnostní omezení. A tady na pláni byli přítomní se svými malými dětmi, a to i přes tropické počasí střídané prudkou bouřkou a lijákem. Od unavených a pomačkaných mladých poutníků je odlišovalo jen sváteční oblečení. Radost i sebevědomí, že tyto dva miliony lidí se sešly bez přinucení a s chutí, aby společně oslavily Boží milosrdenství, jsme sdíleli všichni a v letmých úsměvech nebo drobných gestech sounáležitosti, jež jsme si vyměňovali – ať už šlo o obrázek domácího svatého, podanou láhev vody nebo uvolnění místa na lavičce – to bylo znát.
„Mohli bychom říci, že Světový den mládeže začíná dnes a pokračuje zítra doma, protože tam se s tebou chce Ježíš od této chvíle setkávat. Pán nechce zůstat jenom v tomto krásném městě nebo v hezkých vzpomínkách, ale přeje si přijít do tvého domu a denně přebývat v tvém životě: studiu, práci, plánech a snech,“ zdůraznil papež. Snad se to poutníkům aspoň zčásti podaří.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou