12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Nanebevzetí s procesím i kroji

14. 8. 2018

|
Tisk
|

V neděli 12. srpna prožívala řada farností a mariánských poutních míst slavnost svátku Nanebevzetí Panny Marie, který připadá na tuto středu. Jde o jedno z nejčastějších zasvěcení kostelů a bazilik – v České republice je jich přes 220.

Vydání: 2018/33 Nanebevzetí s procesím i kroji, 14.8.2018, Autor: Tomáš Kutil


 
Minulou neděli žila poutí například Strážnice na Hodonínsku. Nechyběl při ní průvod krojovaných, odpoledne se o program starala mládež z orelských kroužků, návštěvníci si mohli poslechnout cimbálovou muziku či zhlédnout vystoupení mažoretek.
Ve velkém pak slaví Nanebevzetí Panny Marie také v Neratově v Orlických horách: slavnosti tam trvají už od pátku 10. do středy 15. srpna. Několik tisíc lidí během těchto dnů projde tamním známým kostelem, na který byl komunisty vydán demoliční výměr, a přesto se dočkal nedávné rekonstrukce, která zachovala výhled skrz střechu až do nebes.
„Program máme rozdělený na kulturní a duchovní. Obnovenou tradicí a zajímavostí je například zhruba desetikilometrové pěší procesí z Rokytnice do Neratova, které se konalo v sobotu ráno,“ popisuje Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov. Poutníci tak šli cestou, po které se do neratovského kostela vrátila „z nuceného exilu“ z doby devastace chrámu milostná sošky Panny Marie.
Pouť doplnil kulturní program
O poutní místo se starají také hendikepovaní klienti místního sociálního zařízení, a nejinak je tomu i při pouti. „Někteří to mají přímo jako práci – starají se o občerstvení, prodávají v obchodě, pomáhají s parkováním nebo úklidem, pečou koláče,“ vypočítává Nekvinda. Pro Sdružení Neratov, které hendikepované lidi zaměstnává, je to hlavní akce roku. Z jeho 250 zaměstnanců se proto zapojují všichni, kteří jen trochu mohou. Během pouti bylo možné nakoupit si i výrobky z chráněných dílen.
V neratovském kulturním programu, který pouť doplnil, vystoupil kytarista Štěpán Rak či klavírní legenda Ivan Klánský, který hrál s královéhradeckou filharmonií. „Spousta lidí se přijela i jen tak ztišit. Náš kostel je otevřený neustále a v noci ze soboty na neděli o minulém víkendu toho využila k poklidné modlitbě a rozjímání spousta poutníků,“ uzavřel Nekvinda.
Historie svátku Nanebevzetí Panny Marie
Svátek Nanebevzetí Panny Marie slaví církev už mnoho staletí, zřejmě byl ustanoven na koncilu v Efezu (430). Historicky doložen je v 7. století za pontifikátu papeže Sergia I. Závazným článkem víry, tedy dogmatem, se Nanebevzetí stalo až 1. listopadu 1950, vyhlásil ho papež Pius XII. Předtím se ale o tom radil se všemi biskupy. Obrátil se na ně zvláštním listem 1. května 1946 a ptal se, zda je to žádoucí a vhodné. Přišlo 98,2 % kladných odpovědí a jen 1,8 % biskupů vyjádřilo jisté pochybnosti o vhodnosti nového článku víry.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou