26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Medaili Za zásluhy dostal i biskup

3. 11. 2015

|
Tisk
|

Hned několik osobností spjatých s katolickou církví obdrželo 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání. Mezi nimi plzeňský biskup František Radkovský, zakladatelka hospicového hnutí Marie Svatošová a další.

Vydání: 2015/45 Medaili Za zásluhy dostal i biskup, 3.11.2015, Autor: Aleš Palán

„Medaili Za zásluhy pokládám zejména za ocenění služby církve pro společnost,“ prohlásil krátce po slavnostním aktu plzeňský biskup František Radkovský, který v tom vidí potvrzení faktu, že mnoho lidí bere církev jako autoritu a naslouchá jejímu hlasu. Podobně Marie Svatošová nechápe ocenění jako vysloveně „své.“ „Je to medaile pro tisíce lidí, kteří se angažují v hospicovém hnutí,“ říká.
Biskup Radkovský se předávání vyznamenání na státní svátek účastní pravidelně, v předchozích letech ale sedával v plénu jako jeden z pozvaných představitelů církve. „Tentokrát jsem to jen viděl z jiné pozice,“ usmívá se. Účelem ocenění je podle něj povzbudit nejen vyznamenané, ale i další lidi, aby věděli, že „dobrá a poctivá práce je uznávaná a má svůj smysl“.
Práci biskupa Radkovského oceňuje například plzeňský primátor Martin Zrzavecký. Jejím výsledkem jsou podle primátora vstřícné a bezproblémové vztahy mezi vedením města, občany a biskupstvím. „Vyznamenání pana biskupa je oceněním jeho nezměrného úsilí věnovaného budování a rozvoji plzeňské diecéze. Po celou dobu se mu daří zodpovědně a s velkým pochopením řešit veškeré problémy jejího fungování a zároveň zcela přirozeně začleňovat duchovní hodnoty do běžného života,“ uvádí primátor.
„Než jsem pochopila, že to může být přihrávka od Ducha Svatého, přijetí další medaile jsem se velice bránila,“ přiznává Marie Svatošová. Medaili Za zásluhy totiž už jednou na Hradě dostala. V roce 2002 převzala ocenění třetí třídy z rukou prezidenta Václava Havla; Miloš Zeman jí tentokrát udělil medaili Za zásluhy první třídy. Ve svém úvodním projevu dokonce práci iniciátorky hospicového hnutí zvlášť vypíchl. „Ve svém zaujetí pro produktivní fázi života zapomínáme, že i umírání má být důstojné. A víte, že kudy chodím a jezdím, tudy podporuji zakládání ať už kamenných, nebo mobilních hospiců,“ prohlásil Miloš Zeman. Marie Svatošová nezastírá, že vstřícnosti prezidenta využila: „Setkáváme se s podporou hospicového hnutí, ale i s nepochopením a předsudky. Ty brání především rozvoji mobilních hospiců. Ale i v síti hospiců lůžkových máme ještě dvě díry – Vysočinu a Karlovarský kraj. Pan prezident to vidí stejně jako já a přislíbil nám podporu.“
Mezi oceněnými byli i další lidé, kteří se hlásí ke křesťanství: stavitel Gabčíkova Július Binder či fotbalista Pavel Nedvěd. Také Karel Weirich, který byl oceněn in memoriam, vycházel za války při záchraně stovek Židů z poselství evangelia. „Ve Vladislavském sále nás nemůže být deset milionů, stát jako instituce tak vybírá jen některé jednotlivce. My stát potřebujeme – vážný, silný, ale také laskavý. A potřebujeme zároveň rituály, symboly, které nás drží pohromadě,“ sdělil další katolík mezi oceněnými, proděkan ČVUT Petr Moos.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou