16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Kardinál Duka poodkrývá lidické tajemství

14. 3. 2012

|
Tisk
|

Vydání: 2012/11 Kardinál Duka poodkrývá lidické tajemství, 14.3.2012, Autor: Tomáš Kutil

Poté co se podíval na nový film Lidice, uvědomil si kardinál Dominik Duka, že podobný příběh, jaký film zobrazuje, zná i on sám. Dozvěděl se totiž, že lidické vraždění přežili další dva lidé – muž a žena – a že na jejich záchraně měl vedle dvou vojáku Wehrmachtu podíl tehdejší lidický kněz. Kontaktoval proto historiky Eduarda Stehlíka a Zdeňka Mahlera a vyšlo najevo, že příběh, který Dominik Duka slyšel poprvé už v roce 1990, zatím není známý.

Český primas tak může historický odkaz Lidic obohatit a doplnit o nové skutečnosti. Krátce po Sametové revoluci kontaktoval Dominika Duku Rakušan Josef Prinzenstein, aby jeho prostřednictvím obdaroval církev. Zároveň mu prozradil, že byl vojákem německé armády a podílel se na vyhlazení Lidic. Po vypálení vesnice pak spolu s dalšími vojáky celé místo prohledávali. „Pomalu už svítalo, ale všude byla mlha a kouř. V tu chvíli si všimli, jak z místa utíká muž se ženou. Plakali, něco říkali česky a oni jim nerozuměli,“ popisuje kardinál Duka vojákův příběh. Protože zmíněnou dvojici viděl jen Prinzenstein se svým kamarádem, rozhodli se být milosrdní a nechali je projít. Podle svědectví se dvojice ukrývala ve sklepě fary, takže na jejich záchraně se velmi pravděpodobně podílel i lidický farář P. Josef Štemberka. Pro oba vojáky měl ale tento milosrdný čin tragickou dohru. Prinzenstein strávil zbytek války ve vězení ve Wroclavi a jeho kamárád byl zastřelen.

„Přestože se zabývám Lidicemi už dlouho, neustále se objevují nové věci a příběhy, které mě překvapují,“ řekl KT historik Eduard Stehlík, který se pustil do pátrání s cílem ověřit příběh, s nímž přišel kardinál Duka. Vzhledem k velkému časovému odstupu to podle něj bude složité, přesto už historik zahájil pátrání. „Oslovil jsem německého kolegu a snažíme se vypátrat písemný záznam o rozsudku, kterým byli oba vojáci odsouzeni,“ popisuje Eduard Stehlík. Zároveň se chystá kontaktovat dceru oné prchající dvojice, která hraje v příběhu hlavní roli.

FARÁŘ BLAHOSLAVENÝM?

Mnoho otazníků zatím historikové vidí i okolo osoby lidického faráře P. Josefa Štemberky. Jedna z verzí 
například uvádí, že se mohl vyhnout popravě, ale místo toho si dobrovolně zvolil smrt se svými farníky. „Pater Štemberka sehrál významnou roli v tom, že jakkoliv byli lidičtí chlapáci urostlí, se situací se těžko vyrovnávali. Pan farář jim pomohl k duševní vyrovnanosti,“ nechal se slyšet historik Zdeněk Mahler, autor knižní předlohy k filmu Lidice.

MODLITBA PŘED POPRAVOU

Podle Duky je pravděpodobné, že se kněz se svými sousedy před popravou modlil, což připustil na nedávné besedě v Lidicích i Zdeněk Mahler. Muži byli totiž společně zavření, a přestože velká část z nich byli sympatizanti sociální demokracie a komunistické strany, v mládí na náboženství chodili a Otčenáš určitě uměli. „A v takových chvílích se člověk většinou modlí,“ dodává k tomu kardinál Duka.

Podle poválečných svědectví vojáků odcházeli lidičtí muži před popravčí četu klidně, zpříma a statečně. Dokonce nebyli spoutaní a neměli zavázané oči. Na zmíněné debatě v Lidicích proto kardinál Duka uvedl, že církev zváží, zda by P. Štemberka neměl být za své činy prohlášen 
za blahoslaveného.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou