12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

František se obrací k Asii

12. 8. 2014

|
Tisk
|

Na devět tisíc kilometrů dělí Řím od jihokorejského Soulu, kam se tento týden chystá na apoštolskou cestu papež František.

Vydání: 2014/33 František se obrací k Asii, 12.8.2014, Autor: Martin T. Zikmund

Poletí přes Chorvatsko, Rakousko, Bělorusko, Rusko a Čínu, přičemž z paluby letadla hodlá pozdravit tři prezidenty: rakouského Heinze Fischera, ruského Vladimira Putina a čínského Si Ťin-pchinga. S posledním z nich si už vyměnili blahopřání loni v březnu, když byli oba do svých funkcí zvoleni takřka zároveň. Na dotaz, zda dopravce Alitalia zvolí trasu nad východní Ukrajinou, kde se válčí, odpověděl vatikánský mluvčí P. Federico Lombardi SJ stručně: „Tato zóna je uzavřená. Nikdo tam nelétá – ani papež.“
Podle jeho vyjádření bude mít setkání papeže s asijskou mládeží spíše komorní povahu – na rozdíl od Světových dnů mládeže. Účastní se ho okolo dvou tisíc mladých lidí z celé Asie a další budou s papežem a Jižní Koreou ve spojení při svých národních setkáních.
Lombardi dal k dobru i příběh, který stojí za aktuální Františkovou cestou. „Když byl papež v Riu de Janeiru na Světovém setkání mládeže, rozhodl se korejský biskup Lazarus You Heung-Sik z Daejeonu, který organizoval letošní asijský den mládeže, že si dodá odvahy a pokusí se pozvat papeže Františka. ‚Uvidíme, co se stane‘ – říkal si. A papež, který tehdy již přemýšlel o Asii jako o jedné z priorit, chopil se toho jako dobré příležitosti a bez zaváhání toto pozvání přijal.“
DYNAMICKÝ RŮST VĚŘÍCÍCH
Druhou důležitou událostí papežské pouti bude blahořečení 124 mučedníků. Mluvčí Vatikánu zdůraznil, že jde o první generaci korejských křesťanů a že všichni byli laickými misionáři. Byli to Korejci, kteří přijali Krista v Číně díky misijnímu působení P. Mattea Ricciho a dalších jezuitů. Poté přinesli evangelium zpátky do Koreje, kde se setkali nejen s přijetím, ale také s krutým pronásledováním.
„Jako žádná jiná asijská země představuje Korea dvě témata, která jsou Svatému otci blízká: růst a pronásledování,“ potvrdil Johannes Klausa, vedoucí jihokorejské kanceláře papežského pomocného díla Kirche in Not (Církev v nouzi).
Pokud jde o růst, Klausa uvedl, že ještě po skončení korejské války v roce 1953 žilo v Koreji jen 190 tisíc katolíků, a dnes je je jich už 5,4 milionu! Dokonce o 1,5 milionu více než při druhé jihokorejské návštěvě Jana Pavla II. v roce 1989. Tento růst podle Klausy vzchází z krve mučedníků – těch bylo v 18. a 19. století na Korejském poloostrově takřka 10 tisíc. 
103 z nich blahořečil už Jan Pavel II. při své první návštěvě v roce 1984.
NA SEVERU LEDY NETAJÍ
„Zdejší církev je církev laiků. Když do Koreje přišel na konci 18. století první kněz, byly zde již čtyři tisíce katolíků,“ zmínil Klausa. Laický apoštolát by podle něj mohl být další korejský „trumf“ v papežových očích, neboť ten neúnavně opakuje, že zvěstovat evangelium je posláním každého věřícího. Klausa však přidal ještě jedno téma, které se v této souvislosti podle něj nesmí opomíjet: smíření. „Korea může sloužit jako symbol toho, že svět potřebuje pokoj a smíření.“ V tomto ohledu může prý mít pro Františka podobný význam jako Svatá země.
Severní Korea ovšem minulý týden oficiálně odmítla pozvání pro věřící z KLDR na mši za mír a smíření, která se má konat na závěr papežovy návštěvy v pondělí 18. srpna. Důvodem je vojenské cvičení jihokorejské a americké armády, které je údajně zaměřeno na invazi do Severní Koreje. Podle obou těchto zemí se ale jejich společné vojenské manévry konají v pravidelných intervalech a jsou už rutinní záležitostí. Americké ministerstvo zahraničí přitom dlouhodobě řadí Severní Koreu mezi státy, které nejvíce porušují svobodu vyznání.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou