26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Češi dávají nemocným Indům naději

19. 1. 2016

|
Tisk
|

S pravou indickou pohostinností – věnci z květin, tradičními tanci a pěveckým vystoupením – přivítali hostitelé nedaleko Kalkaty českou výpravu s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem.

Vydání: 2016/4 Češi dávají nemocným Indům naději, 19.1.2016, Autor: Tomáš Kutil


Cesta na jiný kontinent se konala kvůli oslavě deseti let nemocnice sv. Josefa, která v Indii funguje zcela díky českým dárcům. Na místě byl i reportér KT.
„Když se dívám na krásné tváře a zářící oči těchto dětí, vidím, že tato pomoc má smysl a je úspěšná,“ řekl biskup Jan Vokál při slavnostní mši svaté, která oslavy zahájila. Součástí areálu nemocnice totiž je sirotčinec pro zhruba třicet dětí, které tam mohou chodit i do školy. Jedná se především o sirotky, jejichž rodiče zemřeli na malomocenství či tuberkulózu. Bez pomoci z ČR, kterou zprostředkovává organizace Likvidace lepry, by jejich šance na přežití byla velmi nízká. „Neuvědomoval jsem si, jak důležité je vzdělání, kterého se mi dostalo. Jeho hodnotu doceňuji až při cestách, jako je tato. Jsem velmi rád, že i vy máte šanci studovat,“ dodal biskup Vokál před sirotky.
Na oslavách nechyběl ani místní biskup Felix Toppo z Jamshedpuru. Právě jeho diecéze se za nemocnici zaručila a nese za ni právní odpovědnost. „Vaše pomoc je pro nás velmi konkrétní ukázkou křesťanské lásky. Děkuji vám i za všechna ujištění a vysvětlení plánů do budoucna,“ zmínil biskup Toppo během schůzky, kde zástupci Likvidace lepry potvrdili vůli pokračovat v projektu.
Ošetření i bez peněz
„Nemocnice sv. Josefa je v okolí známá především jako místo, kde se léčí tuberkulóza. Když pacienti mohou, za ošetření platí, ale jde o malé částky. Neodmítáme ale ani ty, kdo peníze nemají,“ vysvětlil KT hlavní lékař Prakash Chanchal. Nebýt této nemocnice, bylo by pro lidi v okolí velmi obtížné dostat se k lékařské pomoci. „Nejbližší nemocnice je až ve městě. Pro místní je to daleko a také se bojí, že tam budou muset platit moc peněz. Poblíž nemocnice žijí především lidé z velmi chudých kmenů,“ podotkl lékař. Kromě lepry a tuberkulózy léčí například malárii, problémy se zažíváním, provádí drobné chirurgické zákroky. Je jediným doktorem, který v nemocnici sídlí, několik dalších do ní dojíždí. Celý personál včetně zdravotních i řeholních sester je indický.
Nemocnice má kapacitu třicet lůžek a hodně lidí do ní přichází na ambulantní ošetření. Za loňský rok pomohla téměř čtyřem a půl tisícům lidí. Organizuje i zdravotnické výjezdy do okolních vesnic – loni se jich konalo devatenáct a prohlídku při nich absolvovalo 1 500 lidí. Všechna tato činnost nicméně stojí na české poměry relativně málo. „Ročně nás provoz nemocnice vyjde na milion tři sta tisíc korun,“ upřesňuje prezident Likvidace lepry P. Vojtěch Eliáš. Pro srovnání – například provoz nemocnice v Semilech se 130 lůžky stojí ročně okolo 165 milionů korun.
Postavit nemocnici v Indii bylo snem Jiřího Holého, zakladatele organizace Likvidace lepry. První návrhy ztroskotaly, neboť je lepra v Indii považována za čistě národní problém a spolupráce se společností z cizí země nebyla žádoucí. Naštěstí však přišla žádost ze strany jamshedpurského biskupství, které bylo schopno uvolnit pozemky v Bhilai Pahari, na nichž se mohlo s budováním první česko-indické nemocnice začít. Stavba byla zahájena v roce 2003 a do úplného provozu uvedena v roce 2006.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou